PUTOVANJE NA KRK – posjet plantaži smilja i brodom uz LNG terminal do mosta

30.9.2023. smo posjetili plantažu smilja na sjeverozapadnom dijelu otoka Krka, na dijelu na kojem se otok najviše približava kopnu. Tamo smo se upoznali sa mediteranskom biljkom smiljem te načinom njene prerade u destileriji i uporabe u parfumerskoj, farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji. Prošetali smo se na vrh plantaže do kapelice i osmatračnice s koje „puca“  jedinstveni pogled na Krčki most te mjesto povijesne bitke između Cezara i Pompeja u kojoj se po prvi puta spominje bačva kao sredstvo ambalaže.

Nakon posjete plantaži koja se nalazi blizu mosta, otputili smo se do Malinske gdje smo se ukrcali na stari jedrenjak Kapetan Ivan čiji nas je ljubazni domaćin, kapetan Ivan, vozio uz LNG terminal u Omišlju do mosta i natrag. Imali smo priliku vidjeti kako remorkeri dovoze brod pun plina do LNG broda.