Dragutin A. Parčić


DRUŠTVO KRČANA I PRIJATELJA OTOKA KRKA i

DRUŠTVO PRIJATELJA GLAGOLJICE

organizirali su DRUŠTVENI SASTANAK

u Knjižnici i čitaonici „Bogdan Ogrizović“,  14. travnja 2016. g.

“Dragutin A. Parčić, znameniti hrvatski glagoljaš i leksikograf”

parčić 12

Predavači su: Stjepan Bahert, Mirna Lipovac i Darko Žubrinić

Dragutin Antun Parčić,  hrvatski glagoljaš, leksikograf, jezikoslovac, kartograf i fotograf, rođen je u Vrbniku 1832. Pučku je školu pohađao u Vrbniku a nižu samostansku gimnaziju franjevaca trećoredaca glagoljaša na Glavotoku.

U razdoblju od 1855.do 1857. boravi u raznim samostanima svoje provincije: u Prvić Luci, na Galevcu, u Zadru, Krku i Glavotoku. U Samostanu franjevaca trećoredaca glagoljaša u Glavotoku osnovao je prvu tiskaru na otoku Krku.

Priredio je izdanje glagoljskoga Misala i Obrednika (1893) na crkvenoslavenskom jeziku hrvatske redakcije.

Umro je u Rimu 1902. godine.

Predavanje je popraćeno izložbom Parčićevih knjiga iz
zbirke Mladena Kezele